Olivier Awards 2017 – Groundhog Day receives eight nominations

Andy Karl (Phil Connors) in Groundhog Day at The Old Vic. Photo by Manuel Harlan (2-72-Edit)

Andy Karl in the eight-time nominated Groundhog Day. Picture: Manuel Harlan

Groundhog Day leads the musical theatre field in the list of nominations for this year’s Olivier Awards, revealed today by Kinky Boots star Matt Henry and fellow Olivier Award winner Denise Gough (People, Places and Things).

The well-received show which makes its Broadway debut later this month picked up nominations in eight categories including the Mastercard Award for Best New Musical and a nod for leading man Andy Karl in the Best Actor in a Musical category. (Dreamgirls, School Of Rock The Musical and The Girls are also nominated for Mastercard Best New Musical.)

Andrew Lloyd Webber also has cause to celebrate with nominations for three separate shows (Sunset BoulevardJesus Christ Superstar and School of Rock The Musical). Jesus Christ Superstar, returning this summer to Regent’s Park Open Air Theatre, receives six nominations including Magic Radio Best Musical Revival. Dreamgirls receives five nominations including Best Actress in a Musical for Amber Riley.

Matthew Bourne and his company New Adventures’ The Red Shoes is recognised in the Best Entertainment and Family category which also includes a nomination for Cinderella, the show which marked the return of pantomime to the London Palladium for the first time in 29 years.

This year’s awards’ season favourite, the play Harry Potter and the Cursed Child, once again leads the field with a record breaking 11 nominations.

As previously announced, Kenneth Branagh will receive The Special Award during the ceremony on Sunday 9 April.

Commenting on the awards, Julian Bird, chief executive of the Society of London Theatre and executive producer of the Olivier Awards said: “In a year of global change, the nominees for this year’s awards demonstrate London theatre’s ability to challenge our perceptions, stir our emotions, and entertain us. From new British plays and musicals, to reinventions of well-known titles, the Oliviers proudly celebrate an extraordinary range of acting and creative talent.”

The 2017 awards are set to be the biggest yet as they make their debut at the Royal Albert Hall on Sunday 9 April.

OlivierAwards.com

Dreamgirls Logo.JPGThe full list of nominees:

MASTERCARD BEST NEW MUSICAL

Dreamgirls at Savoy Theatre

The Girls at Phoenix Theatre

Groundhog Day at The Old Vic

School Of Rock The Musical at New London Theatre

BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN A MUSICAL

Ian Bartholomew for Half a Sixpence at Noël Coward Theatre

Adam J Bernard for Dreamgirls at Savoy Theatre

Ben Hunter for The Girls at Phoenix Theatre

Andrew Langtree for Groundhog Day at The Old Vic

BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE IN A MUSICAL

Haydn Gwynne for The Threepenny Opera at National Theatre – Olivier

Victoria Hamilton-Barritt for Murder Ballad at Arts Theatre

Rebecca Trehearn for Show Boat at New London Theatre

Emma Williams for Half a Sixpence at Noël Coward Theatre

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN MUSIC

Dreamgirls – music by Henry Krieger at Savoy Theatre

Harry Potter and the Cursed Child – composer and arranger: Imogen Heap at Palace Theatre

Jesus Christ Superstar – the band and company creating the gig-like rock vibe of the original concept album of Jesus Christ Superstar at Regent’s Park Open Air Theatre

School Of Rock The Musical – three children’s bands who play instruments live every night at New London Theatre

BEST THEATRE CHOREOGRAPHER

Matthew Bourne for The Red Shoes at Sadler’s Wells

Peter Darling and Ellen Kane for Groundhog Day at The Old Vic

Steven Hoggett for Harry Potter and the Cursed Child at Palace Theatre

Drew McOnie for Jesus Christ Superstar at Regent’s Park Open Air Theatre

Tyrone Huntley in Jesus Christ Superstar at Regent’s Park Open Air Theatre. Picture: Roy Tan

Tyrone Huntley is nominated for Jesus Christ Superstar at Regent’s Park Open Air Theatre. Picture: Roy Tan

MAGIC RADIO BEST MUSICAL REVIVAL

Funny Girl at Savoy Theatre

Jesus Christ Superstar at Regent’s Park Open Air Theatre

Show Boat at New London Theatre

Sunset Boulevard at London Coliseum

BEST ACTOR IN A MUSICAL

David Fynn for School of Rock The Musical at New London Theatre

Tyrone Huntley for Jesus Christ Superstar at Regent’s Park Open Air Theatre

Andy Karl for Groundhog Day at The Old Vic

Charlie Stemp for Half a Sixpence at Noël Coward Theatre

BEST ACTRESS IN A MUSICAL

Glenn Close for Sunset Boulevard at London Coliseum

‘The Girls’ – Debbie Chazen, Sophie-Louise Dann, Michele Dotrice, Claire Machin, Claire Moore and Joanna Riding – for The Girls at Phoenix Theatre

Amber Riley for Dreamgirls at Savoy Theatre

Sheridan Smith for Funny Girl at Savoy Theatre

WHITE LIGHT AWARD FOR BEST LIGHTING DESIGN

Neil Austin for Harry Potter and the Cursed Child at Palace Theatre

Lee Curran for Jesus Christ Superstar at Regent’s Park Open Air Theatre

Natasha Katz for The Glass Menagerie at Duke of York’s Theatre

Hugh Vanstone for Groundhog Day at The Old Vic

BEST SOUND DESIGN

Paul Arditti for Amadeus at National Theatre – Olivier

Adam Cork for Travesties at Apollo Theatre

Gareth Fry for Harry Potter and the Cursed Child at Palace Theatre

Nick Lidster for Autograph for Jesus Christ Superstar at Regent’s Park Open Air Theatre

7. centre David Fynn (Dewey Finn) & the kids from School of Rock

School of Rock is one of three Andrew Lloyd Webber musicals nominated

BEST COSTUME DESIGN

Gregg Barnes for Dreamgirls at Savoy Theatre

Hugh Durrant for Cinderella at London Palladium

Rob Howell for Groundhog Day at The Old Vic

Katrina Lindsay for Harry Potter and the Cursed Child at Palace Theatre

BLUE-I THEATRE TECHNOLOGY AWARD FOR BEST SET DESIGN

Bob Crowley for Disney’s Aladdin at Prince Edward Theatre

Bob Crowley for The Glass Menagerie at Duke of York’s Theatre

Rob Howell for Groundhog Day at The Old Vic

Christine Jones for Harry Potter and the Cursed Child at Palace Theatre

BEST DIRECTOR

Simon Stone for Yerma at Young Vic

John Tiffany for Harry Potter and the Cursed Child at Palace Theatre

John Tiffany for The Glass Menagerie at Duke of York’s Theatre

Matthew Warchus for Groundhog Day at The Old Vic

BEST NEW DANCE PRODUCTION

Betroffenheit by Crystal Pite and Jonathon Young at Sadler’s Wells

Blak Whyte Gray by Boy Blue Entertainment at Barbican Theatre

Giselle by Akram Khan and English National Ballet at Sadler’s Wells

My Mother, My Dog And CLOWNS! by Michael Clark at Barbican Theatre

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN DANCE

Alvin Ailey American Dance Theater for their London season at Sadler’s Wells

Luke Ahmet for The Creation by Rambert at Sadler’s Wells

English National Ballet for expanding the variety of their repertoire with Giselle and She Said at Sadler’s Wells

Emma Williams from the cast of Half a Sixpence at the Noël Coward Theatre. Picture: Vivienne Vincent

Emma Williams, from the cast of Half a Sixpence at the Noël Coward Theatre, is nominated for Best Actress in a Supporting Role in a Musical. Picture: Vivienne Vincent

BEST ENTERTAINMENT AND FAMILY

Cinderella at London Palladium

David Baddiel – My Family: Not The Sitcom at Vaudeville Theatre

Peter Pan at National Theatre – Olivier

The Red Shoes at Sadler’s Wells

BEST REVIVAL

The Glass Menagerie at Duke of York’s Theatre

This House at Garrick Theatre

Travesties at Apollo Theatre

Yerma at Young Vic

BEST NEW COMEDY

The Comedy About a Bank Robbery at Criterion Theatre

Nice Fish at Harold Pinter Theatre

Our Ladies of Perpetual Succour at National Theatre – Dorfman

The Truth at Wyndham’s Theatre

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN AN AFFILIATE THEATRE

Cuttin’ It at The Maria, Young Vic

The Government Inspector at Theatre Royal Stratford East

The Invisible Hand at Tricycle Theatre

It Is Easy to Be Dead at Trafalgar Studios 2

Rotterdam at Trafalgar Studios 2

BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE

Anthony Boyle for Harry Potter and the Cursed Child at Palace Theatre

Freddie Fox for Travesties at Apollo Theatre

Brian J. Smith for The Glass Menagerie at Duke of York’s Theatre

Rafe Spall for Hedda Gabler at National Theatre – Lyttelton

BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE

Melissa Allan, Caroline Deyga, Kirsty Findlay, Karen Fishwick, Kirsty MacLaren, Frances Mayli McCann, Joanne McGuinness and Dawn Sievewright for Our Ladies of Perpetual Succour at National Theatre – Dorfman

Noma Dumezweni for Harry Potter and the Cursed Child at Palace Theatre

Clare Foster for Travesties at Apollo Theatre

Kate O’Flynn for The Glass Menagerie at Duke of York’s Theatre

BEST NEW OPERA PRODUCTION

4.48 Psychosis at Lyric Hammersmith

Akhnaten at London Coliseum

Così Fan Tutte at Royal Opera House

Lulu at London Coliseum

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN OPERA

Renée Fleming for her performance in Der Rosenkavalier at Royal Opera House

Stuart Skelton for his performance in Tristan And Isolde at London Coliseum

Mark Wigglesworth for his conducting of Don Giovanni and Lulu at London Coliseum

BEST ACTOR

Ed Harris for Buried Child at Trafalgar Studios 1

Tom Hollander for Travesties at Apollo Theatre

Ian McKellen for No Man’s Land at Wyndham’s Theatre

Jamie Parker for Harry Potter and the Cursed Child at Palace Theatre

VIRGIN ATLANTIC BEST NEW PLAY

Elegy at Donmar Warehouse

The Flick at National Theatre – Dorfman

Harry Potter and the Cursed Child at Palace Theatre

One Night In Miami… at Donmar Warehouse

BEST ACTRESS

Glenda Jackson for King Lear at The Old Vic

Cherry Jones for The Glass Menagerie at Duke of York’s Theatre

Billie Piper for Yerma at Young Vic

Ruth Wilson for Hedda Gabler at National Theatre – Lyttelton

Facebooktwittergoogle_plus

Join the Conversation

Sign up to receive news and updates from Musical Theatre Review

, , , ,

Comments are closed.
Copyright: Musical Theatre Review Ltd 2013. All rights reserved.